Tabele wymienników węglowodanowych

Każda osoba chora na cukrzycę, powinna przywiązywać wiele uwagi do ścisłej regulacji ilości węglowodanów. Wymienniki węglowodanowe (jednostki chlebowe) stosowane w codziennej diecie, bardzo pomagają w układaniu całodziennego jadłospisu. Takie rozwiązanie pozwala na zastępowanie określonej ilości jednego produktu właściwą ilością innego, przy tym dostarczając do organizmu tę samą ilość węglowodanów. Jeden wymiennik węglowodanowy to ilość produkty w gramach, która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych. A to zaś odpowiada 10 gramom czystego cukru. Co zaliczamy do węglowodanów łatwo przyswajalnych? Są to przede wszystkim skrobia, cukier buraczany, cukier mleczny, cukier gronowy, cukier owocowy. Zaś węglowodany nieprzyswajalne to różnego rodzaju frakcje błonnika pokarmowego. 1 wymiennik węglowodanowy to np. 15 g płatków kukurydzianych, 45 g ugotowanego makaronu, 100 g marchwi. Jeżeli cukrzyk zje np. 100 g marchewki to dostarczamy organizmowi 10 g węglowodanów.
Jeżeli osoba chora na cukrzycę stosuje wymienniki węglowodanowe, to powinien pamiętać również o wykorzystywaniu wagi kuchennej oraz specjalnych tabel przeliczeniowych. W jaki sposób należy określać ilość wymienników węglowodanowych w codziennej diecie? Można to określić w zależności od zapotrzebowania energetycznego, zakładając że węglowodany powinny stanowić około połowy wartości energetycznej w całej diecie.
Cukrzycy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że powinni regularnie spożywać posiłki w małych ilościach. Zawartość wymienników węglowodanowych trzeba utrzymywać na stałym poziomie. Np. jeżeli pacjent zjada 5 posiłków dziennie to 25% produktów zjadanych na śniadanie powinno być węglowodanami, z drugiego śniadania 10 %, z obiadu 25-30%, z podwieczorku 10-15%, a z kolacji 25%. W przypadku 6 posiłków w ciągu dnia rozkład ten jawi się nieco inaczej. Pierwsze śniadanie powinno składać się z 20-25% z węglowodanów, drugie śniadanie z 25-30%, obiad z 25-30%, podwieczorek z 10-15%, kolacja z 20%, a posiłek przed snem z 10%. To z jakiej ilości węglowodanów czy wymienników węglowodanowych powinna dokładnie składać się dieta cukrzyka, powinno być ustalane z lekarzem oraz dietetykiem. Często zmienia się to zależnie od poziomu cukru we krwi czy aktywności fizycznej.